Białogard sięga po pomoc Programu Regionalnego. Szykują się zmiany w transporcie publicznym

Mieszkańcy Białogardu będą korzystali z wygodnego transportu. Zakład Komunikacji Miejskiej zamierza zmodernizować tabor autobusowy. Z pomocą unijnej dotacji z Urzędu Marszałkowskiego zakupi 8 nowoczesnych pojazdów. Podpisanie umowy o dofinansowanie inwestycji w ramach ZIT KKBOF odbyło się w środę, 13 grudnia 2017 roku w Koszalinie. W uroczystości uczestniczył m.in. wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj i prezes ZKM Andrzej Adamczewski.

Nowe autobusy będą nowoczesne, wygodne i spełnią wszelkie wymogi dotyczące emisji spalin EURO VI. Flota białogardzkiego ZKM wzbogaci się o 4 autobusy o pojemności do 38 miejsc oraz 4 autobusy do 75 miejsc. Tabor będzie również dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnych. Zakup pozwoli miejskiemu przewoźnikowi na zwiększenie swojej oferty, a także zapewni większy komfort podróży czy ograniczy emisję pyłów i gazów do atmosfery.

- Program Regionalny kładzie szczególny nacisk na zmiany w transporcie publicznym. Dzięki unijnym funduszom będą nowe centra przesiadkowe, drogi, ale także nowoczesny tabor. Z takich wygód skorzystają niebawem mieszkańcy Białogardu Wiem, że to potrzebna inwestycja i poniekąd prezent świąteczny dla miasta - mówił wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

Koszt inwestycji wyniesie ponad 6,2 mln zł, z czego Urząd Marszałkowski dołoży z Regionalnego Programu Operacyjnego prawie 4 mln zł. Zakup nastąpi najpóźniej do grudnia 2018 roku. Projekt ZKM w Białogardzie wpisuje się w założenia 2 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Zrównoważony transport”, działanie 2.3 „Zrównoważona multimodalna mobilność miejska i działania adaptacyjne łagodzące zmiany klimatu w ramach Strategii ZIT dla Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego”.

- Unowocześniamy flotę naszych autobusów, bo komfort podróży jest jednym priorytetów Zakładu. Jednocześnie dbamy o środowisko naturalne - powiedział prezes białogardzkiego ZKM Andrzej Adanczewski.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowe narzędzie służące wdrażaniu Funduszy Europejskich wpływających na zrównoważony rozwój miast i ich obszarów funkcjonalnych. W perspektywie 2014-2020 na ich realizację w KKBPOF zaplanowano 40 mln euro.