W perspektywie finansowej 2007-2013 działania rewitalizacyjne miały charakter przede wszystkim infrastrukturalny. W okresie 2014-2020 zmienia się podejście do rewitalizacji. Oprócz aspektów infrastrukturalnych powinna ona w większym stopniu uwzględniać aspekty społeczne i środowiskowe.

W  Regionalnym Programie Operacyjnym  Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 interwencja w zakresie rewitalizacji dotyczyć będzie przede wszystkim rozwiązywania problemów społecznych występujących na rewitalizowanym obszarze. Wsparcie projektów infrastrukturalnych będzie możliwe wyłącznie w przypadku, gdy istniejąca na danym obszarze infrastruktura nie będzie wystarczająca do prowadzenia działań i osiągania założonych rezultatów interwencji EFS. Skutkiem podejmowanej interwencji ma być zniwelowanie zjawisk problemowych wśród społeczności zamieszkującej obszary zdegradowane, w tym w szczególności obszary wiejskie objęte SSW.

Skuteczność i trafność podejmowanych działań, a co za tym idzie efektywność dystrybuowania wsparcia na rewitalizację obszarów problemowych w ramach RPO WZ 2014-2020 zależy w znacznej mierze od dokładnego zdiagnozowania lokalnie ujawnianych potrzeb i istniejącego tam potencjału.

Dlatego, Instytucja Zarządzająca RPO WZ zleciła wykonanie badania, którego celem była ocena efektów wsparcia w obszarze rewitalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 oraz identyfikacja potencjału i potrzeb w zakresie rewitalizacji w perspektywie finansowej 2014-2020.

W badaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich gmin województwa zachodniopomorskiego, Ośrodków Pomocy Społecznej, Lokalnych Grup Działania, organizacji pozarządowych oraz sołtysi z miejscowości sołeckich zlokalizowanych na terenie wybranych gmin Specjalnej Strefy Włączenia.  

W ramach raportu zawierającego wyniki badania, zostały opracowane studia przypadków przedstawiające dobre praktyki realizowane przez wybrane gminy w zakresie działań rewitalizacyjnych. Ponadto, został zaproponowany model logiczny interwencji publicznej w zakresie rewitalizacji. Obok raportu, zostały opracowane karty inwentaryzacji dla wszystkich gmin Specjalnej Strefy Włączenia.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem ze zrealizowanego badania, w którym mogą Państwo przeczytać o szczegółowych wynikach badania i proponowanych zaleceniach.  

Załączniki

application/pdf
Raport końcowy z Badania ewaluacyjnego

Badanie ewaluacyjne pn. „Ocena wsparcia w obszarze rewitalizacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 oraz identyfikacja potencjału i potrzeb regionu w zakresie rewitalizacji”

7.85 MB
application/zip
11.44 MB